
Köszöntő
Üdvözöljük a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Földrajztudományi Intézetének honlapján, amely nemcsak külsejében, de tartalmában is megújult, s reméljük, a kutatóhelyről még több hasznos információt nyújt.
A CSFK Értéknyilatkozata
Kattintson ide a CSFK Értéknyilatkozatának letöltéséhez.
Főbb projektjeink önálló honlapjai

Magyarország Nemzeti Atlasza
A Magyar Nemzeti Atlasz projekt honlapja.

"In Maps" atlaszsorozat
Intézetünk könyvsorozatának honlapja, ahol mindegyik atlasz teljes szöveggel elérhető.

"Geohidrobma" projekthonlap
Egyes endokrin diszruptorok kockázatai és kockázatcsökkentési módszerek a budapesti várostérségben.
Intézeti publikációk (MTMT)
Híreink
Megjelent folyóiratunk, a Hungarian Geographical Bulletin 2020/4-es száma
Katasztrófák demográfiája

Az ausztráliai Charles Darwin University és a CSFK Földrajztudományi Intézet több éves szakmai együttműködésének eredményeként megjelent a The Demography of Disasters – Impacts for Population and Place című kötet a Springer kiadónál.
Az angol nyelvű könyv 13 fejezet keretében 23 nemzetközi szinten elismert szerző által tárgyalja a katasztrófák és a demográfiai folyamatok közötti összefüggéseket. Az amerikai, ausztrál, japán, magyar, német, orosz, svéd és ukrán kutatók által jegyzett fejezetek témái a bozóttüzek miatti elnéptelenedéstől a trópusi ciklonokon és hőhullámokon át egészen a nukleáris katasztrófákig terjednek.
A teljes kötet szabadon letölthető (open access) a Springer kiadó honlapjáról: https://doi.org/10.1007%2F978-3-030-49920-4
A kiadvány bemutatására Budapesten szervezett nemzetközi konferencia a koronavírus-katasztrófa miatt egyelőre elhalasztásra került.
Sikeres gyakornoki munkát zárt Csontos Gábor a CSFK Földrajztudományi Intézetben

Az NKFIH támogatásával a Földrajztudományi Intézet munkájában vett részt Csontos Gábor 2020. július 1. és szeptember 30. között. Csontos Gábor a Cambridge-i Egyetemen végzett geográfus, jelenleg a London School of Economics (LSE) politikaelmélet szakán tanul.
Gábor az intézetben zajló, a Nemzetközi Visegrádi Alap által támogatott, a Brexit hatásait vizsgáló projektbe kapcsolódott be. Feladata az volt, hogy a teljes egészében kvalitatív módszertannal (interjúk) zajló kutatást kvantitatív adatgyűjtéssel és elemzéssel egészítse ki. Gábor a Nagy-Britanniában élő magyarok számáról, demográfiai helyzetéről gyűjtött és elemzett adatokat a brit és magyar statisztikai adatok felhasználásával. A Csontos Gábor által összeállított adatbázis fontos kiegészítése lett a projektnek és a jövőben lehetővé teszi az adatok nyomon követését.
A CSFK FTI-ben végzett munkáját az NKFIH 2020-1.2.1-GYAK – Az Egyesült Királyságban, Németországban, és Ausztriában egyetemi tanulmányokat folytató magyar hallgatók hazai nyári gyakorlatának támogatása című pályázat keretében valósult meg.
Különdíjat nyert Erőss Ágnes, az FTI munkatársának dokumentumfilmje

A hatodik alkalommal megrendezett Kulturális Filmek Fesztiválján különdíjat nyert Erőss Ágnes (tudományos munkatárs, CSFK FTI) és Takács Mária rendező rövidfilmje. Az öt és fél perces alkotás címe Születtünk mint magyarok és a kárpátaljai Gyertyánligeten élő szórvány magyar közösség kulturális életéről és a közösségszervezésről villant fel epizódokat.
A film (a többi döntős versenyfilmmel együtt) megtekinthető az alábbi linken:
Belarus in Maps, a CSFK Földrajztudományi Intézet angol nyelvű atlasza – háttérkép a Belaruszban zajló eseményekhez

Miért tüntetnek fehér-piros-fehér zászlók alatt Belaruszban? Lesz-e „Majdan” ott is? Miért Belarusz és nem Fehéroroszország? Mennyire jelentős az orosz kisebbség Belaruszban? Milyen szoros történelmi szálak kötik Litvániát Belaruszhoz?
Ha szeretne többet tudni a másodszomszédunkban zajló események hátteréről, ajánljuk figyelmébe a CSFK Földrajztudományi Intézet által jegyzett „in Maps” regionális földrajzi könyvsorozat tagjaként 2017-ben kiadott Belarus in Maps atlaszunkat.
Történetek Kárpátaljáról: a CSFK Földrajztudományi Intézet munkatársainak kötet- és dokumentumfilm-bemutatója

2020. július 14-én került sor a budapesti Domus „Collegium Hungaricum”-ban a Történetek Kárpátaljáról c. rendezvényre, amelynek során intézetünk munkatársai mutatták be az elmúlt években végzett kutatómunkájuk gyümölcsét. A program a CSFK Földrajztudományi Intézet, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet, valamint a Momentum Doctorandus kárpátaljai magyar doktoranduszszervezet közreműködésével valósult meg.
Megjelent folyóiratunk, a Hungarian Geographical Bulletin 2020/2-es száma
Kutatóink közreműködésével megjelent és online is elérhető a Kárpátalja mozgásban: társadalmi változások és interetnikus viszonyok az Euromajdan után c. kötet (szerk. Ferenc Viktória - Kovály Katalin)

Az elmúlt három év során több olyan kutatási projekt valósult meg a CSFK Földrajztudományi Intézet munkatársai, valamint más magyarországi és kárpátaljai kutatók együttműködésében, amelyek empirikus vizsgálatok alapján nyújtanak betekintést a Kárpátaljai hétköznapokba.
A Kárpátaljára fókuszáló TANDEM 2016, TANDEM 2019, SUMMA 2017 és a 2018-ban megkezdődött kárpátaljai magyar szórványkutatás azon folyamatok mélyreható vizsgálatát tették lehetővé, melyek az Euromajdan után bontakoztak ki Kárpátalján, és amelyek gyökeresen átalakították a helyi lakosság mindennapjait. Tekintve a téma aktualitását és jelentőségét, a kötet szerzői fontosnak tartották, hogy a szóban forgó kutatások eredményeit ne csak a szűken vett szakma, hanem minél szélesebb közönség is megismerhesse szerte a Kárpát-medencében. Éppen ezért látták indokoltnak egy olyan kötet megjelentetését, melyben mind a négy kutatás eredményei egy helyen olvashatók. A kutatások módszertani leírása és főbb eredményeinek bemutatása mellett, a kötet terepleírásokat, színes ábrákat, diagramokat, fotókat, interjúrészleteket is gazdagon tartalmaz, melyek a terepkutatás izgalmasabb momentumaiba, illetve a kárpátaljai hétköznapok egyes vonatkozásaiba, a helyi jellegzetességekbe nyújtanak bepillantást.
A kiadvány célja tehát – a kutatások eredményeinek közlésén túl – a kárpátaljai magyar lakosságot érintő problémák, társadalmi-politikai folyamatok, a kárpátaljai hétköznapok bemutatása azon olvasók számára, akik szeretnék jobban megismerni a Kárpát-medence ezen régióját vagy kárpátaljaiként szülőföldjüket.
A kötet szerzői:
Erőss Ágnes, Kovály Katalin, Tátrai Patrik (CSFK Földrajztudományi Intézet, Budapest)
Ferenc Viktória, Rákóczi Krisztián (Nemzetpolitikai Kutatóintézet, Budapest)
Molnár József (II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, Beregszász)
Orosz Sándor (Ungvár)
Ismertető a kiadó honlapján
Tartalomjegyzék letöltése
A teljes kötet letöltése
Nedves piacok Ázsiában – a fő ok a koronavírus-katasztrófa hátterében?

A koronavírus pandémia közepette rengeteg szó esik az ún. nedves piacokról, mivel a Kínában fekvő Vuhan egyik ilyen piacát tekintik a mostani járvány kiindulópontjának. De valóban a sajátos kínai gasztronómia tekinthető-e a főbűnösnek a mostani krízisben, illetve valóban óriási kockázatot jelentenek-e ezek a nedves piacok az emberiség számára? A kérdés körüljárására a katasztrófa-tudományban kibontakozó „társadalmi sebezhetőség” iskola kínál egy alternatív megközelítést. Kutatónk, Karácsonyi Dávid, a Katasztrófák demográfiája (The Demography of Disasters, Springer, megjelenés alatt) című kötet szerkesztőjének tudomány-népszerűsítő cikke a Földgömb Geogulliver blogján.
Megjelent folyóiratunk, a Hungarian Geographical Bulletin 2020/1-es száma
Társadalmi folyamatok a kárpátaljai magyar szórványban - kutatóink előadása az ELTE Márton Áron Kollégium szakestjén

Az ELTE Márton Áron Szakkollégiumának márciusi MÁSz-szakestjén Intézetünk kutatói, Tátrai Patrik, Kovály Katalin és Erőss Ágnes „Társadalmi folyamatok a kárpátaljai magyar szórványban” című előadását hallgathatták meg az érdeklődők.
Dokumentumfilm készült a CSFK Földrajztudományi Intézetében zajló Kárpátalja-kutatás keretében

Nem kellett már Lenin. Ez a címe annak a dokumentumfilmnek, amely a Máramarosi havasok lábánál fekvő, festői szépségű Gyertyánliget szórvány magyar közösségének a rendszerváltás előtti és utáni életébe enged bepillantást. A CSFK Földrajztudományi Intézetének kutatói, Erőss Ágnes, Kovály Katalin és Tátrai Patrik, 2017 óta végeznek terepkutatást Kárpátalja jelenlegi társadalmi folyamatairól. A dokumentumfilm ezen kutatás egyik terepén készült, a helyi lakosok részvételével.
Megjelent folyóiratunk, a Hungarian Geographical Bulletin 2019/4-es száma
A Nemzetközi Földrajzi Unió (IGU) Commission on the Dynamics of Economic Spaces bizottságának minikonferenciája Intézetünk szervezésében

A Nemzetközi Földrajzi Unió (IGU) Commission on the Dynamics of Economic Spaces bizottsága 2019. október 2-4. között Budapesten, az MTA székházában tartotta éves minikonferenciáját "Rethinking Economic Geography in the Era of the Fourth Industrial Revolution: Manufacturing, Entrepreneurship, Employment and Industry 4.0" címmel.
"Selected studies on landscape degradation in Hungary" címmel megjelent folyóiratunk, a Hungarian Geographical Bulletin 2019/3-as száma
VII. Magyar Turizmusföldrajzi Szimpózium - Intézetünk társszervezésében

A CSFK Földrajztudományi Intézet, a Magyar Földrajzi Társaság és az MTA X. Földtudományok Osztálya Társadalomföldrajzi Bizottság Turizmusföldrajzi Albizottsága társszervezésében került sor 2019. szeptember 20-án a VII. Magyar Turizmusföldrajzi Szimpóziumra. Az immár több mint egy évtizedes múltra visszatekintő tudományos tanácskozás-sorozat fő szervezője és házigazdája a Kodolányi János Egyetem. A budapesti megnyitón többek között Kocsis Károly, a CSFK Földrajztudományi Intézet igazgatója köszöntötte a résztvevőket, Michalkó Gábor tudományos tanácsadó szervezőként, az absztrakt kötet szerkesztőjeként és előadóként is aktív szerepet vállalt a rendezvény sikeres lebonyolításában.
Magyarország Nemzeti Atlasza Természeti Környezet című kötetének angol kiadása megkapta a legrangosabb nemzetközi szakmai kitüntetést

A Nemzetközi Térképészeti Társulás (International Cartographic Association) 2019. július 15-20. között Tokióban tartotta a kétévente megrendezésre kerülő Nemzetközi Térképészeti Konferenciát (International Cartographic Conference - ICC). A rendezvény keretein belül hagyományosan megszervezett International Cartographic Exhibition mindig az előző két év legjelentősebb kartográfiai alkotásait mutatja be egy előzetes válogatást követően. A nemzetközi szakmai zsűri hét kategóriában díjazta az elmúlt két évben megjelent műveket. Az "Atlasz" kategóriában az I. helyet Magyarország Nemzeti Atlasza Természeti Környezet c. kötet angol kiadása nyerte.